Absztrakt
Cél: A szerző áttekintést nyújt az Europol terrorizmusellenes képességeinek fejlődéséről az elmúlt 25 év során. Kiemelten tárgyalja az Európai Terrorizmusellenes Központ (European Counter Terrorism Centre, ECTC) létrehozását.
Módszertan: A cikkben alkalmazott módszertan kvalitatív megközelítést alkalmaz, amely az Europol operatív részvétele és intézményfejlesztése során szerzett első kézből származó tapasztalatokat és meglátásokat hasznosítja.
Megállapítások: Az elmúlt két évtizedben a terrortámadások nagymértékben befolyásolták az Európai Unió terrorizmusellenes politikáit és intézményeit. Ezek az események felgyorsították az Europol célzott terrorizmusellenes képességeinek fejlesztését, és az Europol korlátozott operatív kapacitással rendelkező ügynökségből az EU terrorizmusellenes erőfeszítéseinek kulcsfontosságú szereplőjévé vált. Az Europol szerepe 2015 után jelentősen kibővült, ami az Európai Terrorizmusellenes Központ (ECTC) létrehozásához vezetett. Az ECTC megerősített bűnüldözési együttműködés és operatív szolgáltatások révén támogatja a nemzeti terrorizmusellenes erőfeszítéseket, és az Európai Unió internetes átirányító egységén (European Union Internet Referral Unit, EU IRU) keresztül foglalkozik az olyan újonnan megjelenő fenyegetésekkel, mint például az internet dzsihadista toborzásra és propagandára történő felhasználása. Az elért eredmények ellenére a terrorizmus elleni küzdelem továbbra is elsősorban nemzeti hatáskörben marad, az Europol pedig támogató szerepet játszik. Az Europol stratégiai és operatív eszközeinek folyamatos fejlesztése tükrözi az EU elkötelezettségét a kollektív megközelítés mellett, amely egyensúlyt teremt a nemzeti előjogok és a terrorizmus elleni hatékony küzdelemhez szükséges összehangolt, transznacionális erőfeszítések között.
Érték: A cikk értéke abban rejlik, hogy gyakorlati meglátásai egy tapasztalt biztonsági szakember belső perspektíváját kínálják, aki az elméleti keretekkel szemben az operatív és intézményi realitásokra összpontosít.
Hivatkozások
Rhinard, M. & Backman, S. (2017). Political leadership, European institutions and Transboundary Crisis Management Capacity. Inventory of Commission, European Council & Council of the European Union Crisis Capacities. Stockholm University.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Copyright (c) 2024 Belügyi Szemle