Absztrakt
Cél: Az írás célja a nemzetközi bűnügyi együttműködésben kiemelt szerepet betöltő Europol és Magyarország közötti együttműködés tapasztalatainak gyakorlati szempontú bemutatása.
Módszertan: Az Europol működésével és a nyomozásokat támogató szolgáltatásaival kapcsolatos ismereteket az elérhető uniós szabályozások áttanulmányozásával, valamint a jelenleg ellátott Europol Magyar Összekötő Iroda, irodavezetői feladatainak ellátásával, továbbá a kibertámadások prioritásban korábban betöltött szakértői, és a nemzeti EMPACT koordinátor helyettesi feladatok gyakorlati végrehajtásával gyűjtötte a szerző.
Megállapítások: Az Europol által a tagállamok, valamint az operatív és stratégiai partnerek részvételével kialakított együttműködési rendszere olyan lehetőséget biztosít az érintett országok rendvédelmi szervei számára, amelyeket más ügynökség, intézmény, szerveződés nem képes. A konkrét nyomozások támogatásán túl az intézményrendszer informatikai, stratégiai és pénzügyi támogatásokat is nyújt az országoknak.
Érték: A tanulmány gyakorlati jellegű, átfogó képet kíván mutatni az Europollal való együttműködés helyzetéről, amelynek segítségével a bűnügyi és igazságügyi hatóságok munkatársai mélyebb betekintést kaphatnak a mindennapi feladatvégrehajtással kapcsolatban, illetve az érdeklődők összefüggéseiben is értelmezett válaszokat kaphatnak az egyes lépésekről, folyamatokról.
Hivatkozások
Hegyaljai M. (2014). Az EMPACT mint rendészeti válasz az európai bűnözésre. In Gaál Gy. & Hautzinger Z. (Szerk.), Tanulmányok a „Biztonsági kockázatok – rendészeti válaszok” című tudományos konferenciáról (pp. 127–134). Pécsi Határőr Tudományos Közlemények XV.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Copyright (c) 2024 Belügyi Szemle