Etikai nyilatkozat

Etikai nyilatkozat és Közzétételi visszaélésekre vonatkozó nyilatkozat

A Belügyi Szemle/Academic Journal of Internal Affairs (AJIA), (nyomtatott ISSN 2062-9494 és online ISSN 2677-1632), és kiadója, a Magyarország Belügyminisztérium elkötelezett az etikai kérdések, hibák és visszavonások bevált gyakorlatainak követése mellett. A publikációs visszásságok megelőzése a Szerkesztőbizottság egyik fontos feladata. Bármilyen etikátlan magatartás nem fogadható el, a folyóirat Szerkesztőbizottsága pedig semmilyen formában nem tolerálja a plágiumot. A Belügyi Szemle/Academic Journal of Internal Affairs (AJIA) folyóiratba cikkeket benyújtó szerzők megerősítik, hogy a kéziratok tartalma eredeti.
A folyóirat követi a COPE Folyóiratszerkesztőknek szóló magatartási kódex és a legjobb gyakorlatokra vonatkozó iránymutatását, valamint a folyóirat-kiadók magatartási kódexét. A szerkesztők, szerzők és lektorok alábbi kötelezettségei a COPE folyóiratszerkesztők magatartási kódexén, az AERA etikai kódexén és az APA publikációs etikai szabályain alapulnak.
A szerkesztők a beküldött kéziratokat kizárólag tudományos érdemeik (fontosság, eredetiség, tanulmány érvényessége, egyértelműség) és a folyóirat hatásköre szempontjából való relevanciája alapján értékelik, figyelmen kívül hagyva a szerzők faját, nemét, etnikai származását, állampolgárságát, vallási meggyőződés, politikai filozófia vagy intézményi hovatartozás. A főszerkesztő teljes jogkörrel rendelkezik a folyóirat teljes szerkesztői tartalma és a tartalom közzétételének időzítése felett.

A szerkesztők feladatai

Közzétételi döntések: A Szerkesztőbizottság felülvizsgálati jelentése alapján a szerkesztő teljes felelősséggel és hatáskörrel rendelkezik a kézirat elfogadására, elutasítására vagy módosításának kérésére.
Kéziratok áttekintése és lektorálása: Minden szerkesztőnek gondoskodnia kell arról, hogy minden kéziratot elsőként a szerkesztő értékeljen eredetiség szempontjából, ehhez megfelelő szoftvert használva. A felülvizsgálatot követően a kéziratot kettős vaklektorálási értékelésre továbbítják a szerkesztő által felkért lektorhoz, aki javaslatot tesz a kézirat elfogadására, elutasítására vagy módosítására.
Tisztességes értékelés: A szerkesztőnek gondoskodnia kell arról, hogy a Belügyi Szemle/Academic Journal of Internal Affairs (AJIA) folyóirathoz benyújtott minden kéziratot felülvizsgáljanak a szellemi tartalma szempontjából, tekintet nélkül a szerzők nemére, nemére, faji hovatartozására, vallására, állampolgárságára stb.
Titoktartás: A szerkesztőnek gondoskodnia kell a szerzők által benyújtott kéziratokkal kapcsolatos információk bizalmas kezeléséről.
Közzététel és összeférhetetlenség: A folyóirat szerkesztője a beküldött kéziratban közölt, kiadatlan anyagokat a szerző írásos hozzájárulása nélkül nem használhatja fel saját kutatásaihoz.
Hibás információk: A szerkesztőnek közzé kell tennie a hibás oldalakat, vagy szükség esetén javítania kell.
Etikai irányelvek: A szerkesztőnek gondoskodnia kell arról, hogy minden általa közzétett kutatási anyag megfeleljen a nemzetközileg elfogadott etikai irányelveknek.
A szabálytalanság bizonyítása: A szerkesztőnek nem szabad gyanú alapján elutasítania a közleményeket, hanem bizonyítania kell a szabályszegést.
Elszámoltathatóság: A szerkesztők minden hónapban szakmai egyeztetéseken vesznek részt személyesen, vagy online konferencia keretében, és szakmai egyeztetéseket folytatnak a folyóirat politikájával és terjedelmével kapcsolatban, ötleteket, új kezdeményezéseket és programokat javasolnak, amennyiben szükséges. Áttekintik a benyújtott kéziratokat, meghatározzák a tematikus számok témáit, szükség esetén új szerzők meghívására és kéziratok benyújtására tesznek javaslatot.

A szerzők feladatai

Közzétételi irányelvek: A szerzőknek követniük kell a folyóirat benyújtási irányelveit. (Lásd a benyújtási irányelveket)
Eredeti mű: A szerzőknek meg kell győződniük arról, hogy teljesen eredeti művet írtak. A szerzőknek igazolniuk kell, hogy a kéziratot korábban máshol nem publikálták.
Többszörös beküldés: A szerzőknek igazolniuk kell, hogy a kézirat máshol történő közzététele a benyújtás idején máshol nincs folyamatban.
Peer Review folyamat: A szerzőknek részt kell venniük a szakértői értékelési folyamatban. (Lásd a felülvizsgálati folyamatot és a várható ütemtervet)
A cikk szerzősége: A kéziratban említett összes szerzőnek jelentős mértékben hozzá kell járulnia a kutatáshoz.
Adathozzáférés- és megőrzés: A szerzőknek kéziratukkal kapcsolatos nyers adatokat kell megadniuk szerkesztői áttekintés céljából, és nyilatkozniuk kell ezen adatok megőrzéséről.
Az adatok hitelessége: A szerzőknek azonosítaniuk kell a kéziratuk elkészítéséhez használt összes forrást. A szerzőknek nyilatkozniuk kell, hogy a dolgozatban szereplő összes adat valós és hiteles.
Összeférhetetlenség: A szerzőknek minden összeférhetetlenségről értesíteniük kell a szerkesztőket.
Alapvető hibák: A szerzők kötelesek bármikor visszavonni vagy kijavítani a hibákat, ha a szerkesztő(k) jelentős hibát vagy pontatlanságot fedeznek fel a benyújtott kéziratban.
Kutatás humán alanyokon: Indokolt esetben minden szerzőnek hivatkoznia kell egy intézményi felülvizsgálati bizottság (institutional review board, IRB) jóváhagyására az emberi alanyokon végzett kutatásokhoz.

A bírálók feladatai

Titoktartás: A bírálóknak minden, a benyújtott kézirattal kapcsolatos információt bizalmasan kell kezelniük.
A források feltüntetése: A bírálóknak meg kell győződniük arról, hogy a szerzők a kutatásban felhasznált adatok minden forrását feltüntették.
Az objektivitás normái: A lektori értékeléseket tárgyilagosan, a lektor személyes hangvételű kritikája nélkül kell elvégezni.
Alátámasztott érvelés: A bírálóknak világosan ki kell fejteniük nézeteiket, alátámasztó érvekkel ellátva.
Plágium, csalás és egyéb etikai aggályok: A bírálóknak értesíteniük kell a szerkesztőt, amennyiben gyanú merül fel arra vonatkozóan, hogy egy kézirat egy másik mű lényeges másolata.
Releváns alkotások: A bírálóknak azonosítaniuk kell azokat a releváns publikált műveket, amelyekre a szerzők nem hivatkoztak.
Érdekellentét: A bírálóknak nem szabad áttekinteniük azokat a kéziratokat, amelyekben összeférhetetlenség áll fenn a dolgozatokhoz kapcsolódó szerzőkkel, vállalatokkal vagy intézményekkel való versengés, együttműködési vagy egyéb kapcsolatokból eredően.
Gyorsaság: Abban az esetben, ha a lektor úgy érzi, hogy nem tudja befejezni a kézirat áttekintését az előírt határidőn belül, akkor ezt az információt közölni kell a szerkesztővel, hogy a kéziratot elküldhesse egy másik lektornak.
Elszámoltathatóság: A bírálók az évente az egy alkalommal megrendezésre kerülő szerkesztőbizottsági ülés keretében szakmai egyeztetésen vesznek részt személyesen, vagy online konferencia keretében, amely keretében megbeszélést folytatnak a folyóirat politikájával és terjedelmével kapcsolatban, ötleteket, új kezdeményezéseket és programokat javasolnak, amennyiben szükséges. Áttekintik a benyújtott kéziratokat, meghatározzák a tematikus számok témáit, szükség esetén új szerzők meghívására és kéziratok benyújtására tesznek javaslatot.

A Szerkesztőbizottság tagjainak feladatai

A Szerkesztőbizottság tagjai jellemzően a magyarországi és a nemzetközi jogi, rendészeti, kriminológiai tudományterületén tevékenykedő kiemelkedő tudósok egy csoportjából áll.
A Belügyi Szemle/Academic Journal of Internal Affairs (AJIA) folyóiratban a Szerkesztőbizottság tagjai a folyóirat nagykövetei.
A Szerkesztőbizottság tagjai évente egy alkalommal szerkesztőbizottsági ülésen vesznek részt, amely során elfogadják az éves főszerkesztői beszámolót és elfogadják az adott évi laptervet. Szakmai javaslattal élnek a folyóirat politikájával és terjedelmével kapcsolatban, ötleteket, új kezdeményezéseket és programokat javasolnak, amennyiben szükséges. Áttekinthetik a benyújtott kéziratokat, meghatározhatják a tematikus számok témáit, vagy szükség esetén új szerzőket és beadványokat javasolhatnak.

Hozzáférés a folyóirattartalomhoz

A Belügyminisztérium, mint kiadó elkötelezett a tudományos kutatások állandó elérhetősége és megőrzése mellett. A folyóirat hozzáférhetőségét a saját OJS rendszerének archívumának fenntartásával, valamint szerződések alapján digitális archívumokban történő elhelyezés révén biztosítja. A Belügyi Szemle/Academic Journal of Internal Affairs (AJIA) nyílt hozzáférésű folyóirat.