Absztrakt
Cél: A tanulmány a látványcsapatsportágak mérkőzéseinek biztosítását –különös tekintettel a labdarúgó-mérkőzések vonatkozásában – vizsgálja. Sajnos a pirotechnikai eszközök alkalmazása az egész világon népszerű a látványcsapatsportágak mérkőzéseit látogató szurkolók körében, ugyanakkor ezen eszközök alkalmazása rendkívüli biztonsági kockázatokat rejt magában. Ezért a szerzők arra vállalkoztak, hogy összegyűjtik a szabályozó normákat és a megelőzéshez szükséges intézkedési javaslatokat, amelyek a jelenség visszaszorítása érdekében váltak szükségessé az évek során.
Módszertan: A tanulmány egy csokorba gyűjti a múltbéli vonatkozásokat a jelen meghatározó eseményeivel együtt. Kutatási módszerként elsősorban a sportjogi, sportrendészeti szakirodalom, valamint a pirotechnikai eszközök alkalmazásával összefüggésben szerzett szakmai tapasztalatok feldolgozását alkalmazzák a szerzők.
Megállapítások: A szerzők a kutatás eredményeként megállapításokat tesznek az innovatív jogi, technikai, technológiai és rendészeti eszközök, módszerek alkalmazására, amelyek segítségével még biztonságosabban lebonyolíthatóak lehetnek a labdarúgó-sportrendezvények.
Érték: Még nem született olyan összefoglaló tanulmány a témában, amely a pirotechnikai eszközök alkalmazásának a múltját, jelenét és jövőjét is megjeleníti egy tanulmányban. Az összegzés olyan aktuális intézkedést jelenít meg, amely nagy hatást fog gyakorolni a biztonsági kérdésekre.
Hivatkozások
Cieleszky P. & Molnár K. (2023). Alapkutatási kísérlet a rendészet tanulmányozásához. Magyar Rendészet, 23(3), 75–87. https://doi.org/10.32577/mr.2023.3.4
Erdei Á. (2021). A büntető eljárásjog tudománya. In Holé K. & Király E. (Szerk.), Haladás és ellenállás, Erdei Tanár Úr és más szerzők dolgozatai (p. 310). ELTE Eötvös Kiadó.
Nagy L. T. (2022). Pirotechnika a stadionokban. Ügyészek Lapja, 29(1-2), 97–101. https://ugyeszeklapja.hu/?p=3793
Sárközy T. (Szerk.). (2019). A magyar sport jogi szabályozása. HVG-ORAC.
Tóth N. Á. (2018). A sportrendészet helye és szerepe a sportigazgatás rendszerében. Belügyi Szemle, 66(5), 116–131. https://doi.org/10.38146/BSZ.2018.5.7
Tóth N. Á. (2019a). A sportjog mint sajátos szakjog. Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó.
Tóth N. Á. (2019b). Sportrendészet a sportigazgatás rendszerében. Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Államtudományi és Közigazgatási Kar.
Tóth N. Á. (2024a). A sportrendészet elméleti alapjai. Ludovika Könyvkiadó.
Tóth N. Á. (2024b). A sportrendészeti nyilvántartás egy évtizedes tapasztalatai. Gazdaság és Jog, 32(3–4), 9–17.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Copyright (c) 2025 Belügyi Szemle