Absztrakt
Cél: A tanulmány célja, hogy áttekintse és megértse, hogyan alakult a fegyveresen elkövetett emberrablás bűncselekménye az elmúlt harminc évben Magyarországon, empirikus kutatás keretében bemutatva.
Módszertan: A vizsgálat során különböző statisztikai módszerek alkalmazására került sor, amelyek a Belügyminisztériumtól, az Országos Bírósági Hivataltól és Magyarország Ügyészségétől kért statisztikai adatokon alapultak. Emellett a jogszabályi háttér, illetve a releváns joggyakorlat is összevetésre került az empirikus kutatás eredményeivel.
Megállapítások: Az eredmények azt mutatják, hogy bár a fegyveresen elkövetett emberrablás ritka bűncselekmény Magyarországon, ugyanakkor az elkövetők szociodemográfiai jellemzői és bűncselekményeik között számos hasonlóság figyelhető meg. Ezeket a bűncselekményeket leggyakrabban Budapesten követték el, két elkövető együttes részvételével, és befejezett bűncselekményként valósultak meg. Az elkövetők többsége magyar állampolgár, felnőtt, férfi, egyedülálló és gyermektelen személy, akik büntetlen előéletűek voltak.
Érték: Az eredmények hozzájárulhatnak a fegyveresen elkövetett emberrablások előfordulásának csökkentéséhez, valamint az ilyen bűncselekmények elkövetése esetén segíthetik a nyomozó hatóságokat az esetek pontosabb megértésében és feldolgozásában. Emellett támogatást nyújthatnak a bíróságok számára e bűncselekmények elbírálásakor, elősegítve egy következetes és egységes bírói gyakorlat kialakítását.
Hivatkozások
Balla P. (1991). Az emberrablás törvényi tényállásáról de lege ferenda. Magyar Jog, 39(6), 335–336.
Zsigmond Cs. (2014). Egy emberrablási ügy nyomozásának tanulságai. Belügyi Szemle, 62(3), 117–132. https://doi.org/10.38146/bsz-ajia.2014.v62.i3.pp117-132
Czine Á. (2016). 45. tétel: Az emberrablás és az emberrablás feljelentésének elmulasztása. A személyi szabadság megsértése. In Belegi J., Czine Á., Deres P., Domokos A., Gelányi A., Győri Gy., Harangozó A. & Kovács I. (Szerk.), Büntetőjog II.: Különös rész (pp. 103–115). HVG ORAC.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Copyright (c) 2025 Belügyi Szemle