Abstract
Cél: A jelentős ipari beruházási projektek biztonságának fontos szerepe van a sikeres megvalósításban. Jelen tudományos cikk célja, hogy átfogó elemzést nyújtson a nagy ipari beruházások biztonsága és végrehajtása közötti kapcsolatról. A biztonságot befolyásoló tényezők vizsgálata, amelyek befolyással vannak a megvalósítás sikerére, kockázatok feltárása és azok mérséklése, illetve az érintettek érdekeinek védelme adják a biztonsági rendszer kialakításnak létjogosultságát. A biztonságos környezet megteremtése alapvetés az elvárt végeredmény és a vagyonvesztés megelőzése szempontjából.
Módszertan: A szerző kvalitatív kutatást végezve, szekunder adatokat felhasználva dokumentumelemzést végzett annak érdekében, hogy átfogó képet adjon a jelentős ipari beruházások biztonsággal kapcsolatos összefüggéseiről. Empirikus úton szerzett tapasztalatok is segítették a munkát, lévén a szerző maga is részt vett kiemelt ipari beruházás projektmenedzsmentjében mint biztonsági vezető.
Megállapítások: A kiemelt ipari beruházások sikerességét jelentősen befolyásolja azok biztonsági szintje. A hatékony biztonsági tevékenység több szervezet aktív közreműködését igényli. A transzparencia, a szálra csiszolt biztonsági folyamatok és módszerek egyfajta garanciát jelentenek a stabil keretek biztosításához a tervezés, kivitelezés, majd pedig az üzemszerű működés szakaszaiban.
Érték: Az ipari beruházások előkészítése során felmerülő biztonsági kockázatok hangsúlyozása, az érdekelt szervezetek bevonása a biztonsági teendőkbe, egyfajta preventív biztonsági tevékenység a vagyonvesztés megelőzése és a projekt sikereségének segítése érdekében.
References
Berek T. & Bodrácska G. (2010). Az élőerős őrzés az objektumvédelem építőipari ágazatában. Hadmérnök, V. évfolyam 4. szám.
Christián L., Major L., & Szabó C. (2019). Biztonsági vezetői kézikönyv. Dialóg Campus.
Garcia, M. L. (2007). Design and Evaluation of Physical Protection Systems. Elsevier Science. https://doi.org/10.1016/B978-0-08-055428-0.50005-1
Horváth T. (2018). Elektronikus megfigyelő-, és ellenőrző rendszerek objektumorientált kialakítása különös tekintettel a biztonsági kockázatok rendszere. Budapest: Óbudai Egyetem Biztonságtudományi Doktori Iskola.
Lawrence, J. F. (2013). Effective Physical Security. Butterworth-Heinemann.
Sennewald, C. A. (2011). Effective Security Management. Elsevier: Butterworth-Heinemann. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-382012-9.00021-6
Tiszolczi B. G. (2019). Fizikai biztonsági kontrollok tervezésének és alkalmazásának gyakorlata az ISO/IEC 27001 szabvány elvárásainak tükrében. Magyar Rendészet, 2–3, 233–249. https://doi.org/10.32577/mr.2019.2-3.12
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Copyright (c) 2025 Academic Journal of Internal Affairs