Absztrakt
Cél: Az 1950-es évek közepén kialakult szabálysértési jog azt a jogpolitikai akaratot testesítette meg, mely szerint a közigazgatási anyagi jogi jogsértések ellen szabálysértési eljárásban kell eljárni. A jogpolitikai cél nem teljesült, a szabálysértési jog kialakulásával párhuzamosan az adott társadalmi törvényszerűségek felhajtó ereje „kitermelte” a közigazgatási jogi bírság intézményét. Ez a 21. század elejétől egyre inkább terjed – a jogalkotó nem ismert szándéka szerint –, jellemzően az objektív szankcionálás irányába fejlődik. Talán a legmarkánsabban a közlekedési szabályozásban. Ennek a tanulmánynak az a célja, hogy a közigazgatási bírság egyes sajátosságát bemutassa a közlekedési szabályokra szűkítve. A közigazgatási szankciók közül azokat vizsgálja a szerző, amelyek a közúti közlekedési szabályok megsértése okán alkalmazandók a bírságoló hatóságok által. Igazolni próbálja, hogy a tárgyi jogban a jelenben szabályozott mentesülési okok, másrészt a helyszíni bírságolás szabályozása módosítást kíván.
Módszertan: A szerző szerint a cél akkor teljesíthető, ha a kodifikációs akarat magáévá teszi a fent megfogalmazott célokat. Ehhez a tanulmány módszertanának alapjául a vonatkozó jogi norma elemzését választotta, amelyből deduktíve érvényes állításokat tesz.
Megállapítások: A szabálysértési jogból a közigazgatási bírságolási jogba átemelt szabályszegések további kodifikációt igényelnek.
Érték: A tanulmány segítséget adhat a közigazgatási anyagi jogsértésekkel szembeni fellépés hatékonyabb jogi szabályozásához.
Hivatkozások
Balla Z. (2014). A rendészet kérdései. Belügyi Szemle, 62(10), 5–19.
Balla Z. (2023). A közigazgatás alapintézményei. Ludovika Egyetemi Kiadó.
Kis N. (2007). Közigazgatási szankciótan. In Gyurita E. R. (Szerk.), Közigazgatási jog III (pp. 23–115). Universitas-Győr Nonprofit Kft.
Lamm V. (2012). Jogi lexikon (átdolgozott kiadás). Wolters Kluwer.
Madarász T. (1995). A magyar államigazgatási jog alapjai. Nemzeti Tankönyvkiadó.
Nagy M. (2012). Quo vadis Domine? Jogtudományi Közlöny, 67(5), 217–226.
Nagy M. (2019). A közigazgatás szankciórendszere. In Jakab A., Könczöl M., Menyhárd A. & Sulyok G. (Szerk.), Internetes Jogtudományi Enciklopédia (Közigazgatási jog rovat, rovatszerkesztő: Balázs István) (pp. 7–16).
Nagy M. (2018). Dogmatikai alibi megoldások – a közigazgatási szankciós törvényről. Jogtudományi Közlöny, 73(5), 252–259.
Skorka T. (2023). A szabálysértési törvény első évtizede. Szabálysértés kontra közigazgatási felelősség. Magyar Rendészet, 23(2), 201–220.
Skorka T. & Buzás G. (2022). A szabálysértési törvény első tíz éve konferencia tudományos előadásai dióhéjban. Magyar Rendészet, 22(10), 209–215.
Szilágyi P. (1990). A szankcionálás és a szankció a jogi felelősségi rendszerben. A jogi felelősség – és a szankciórendszer elméleti alapjai 23. ELTE Állam- és Jogtudományi Kar.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Copyright (c) 2024 Belügyi Szemle