Absztrakt
Cél: A közrend, közbiztonság megteremtéséért, valamint annak fenntartásáért felelős szereplők intézkedéstaktikai képzéseinek megreformálása, egységesítése az azonos intézkedési kultúra kialakításának elősegítése érdekében.
Módszertan: A tanulmány szerzője gyakorló rendészeti szakemberként vizsgálja az elkülönült szekció eszközrendszerét, szereplőinek képességét, valamint intézkedéseik során fellépő hatások vizsgálatát. Realisztikus helyzetgyakorlatok elemzésével vizsgálja a döntéshozatali mechanizmusok körének fázisait, illetve az azokat befolyásoló pszichológiai tényezőket.
Megállapítások: A szerző az intézkedéstaktikai képzésekben rejlő lehetőségekre irányítja a figyelmet, valamint arra, hogy a tanulmányban szereplő ismeretek hogyan segíthetik elő az egyénre kivetített felkészítést.
Érték: A tanulmány szerzője az állami rendvédelmi szervek, valamint a magánszektor képzési rendszerének fejlesztési lehetőségeit kívánja elősegíteni, melynek eredményeként fókuszba kerül az oktatók specifikus felkészítésének hiányossága, valamint annak megreformálási időszerűsége is. A szerző a rendészeti szereplők viselkedési aspektusainak vizsgálatával támogatni kívánja mindazon jó gyakorlatokat, amelyek a kontaktreagálások oktatási tematikába integrált hatékonyságát és ezzel párhuzamban a kiválasztási rendszer együttműködését segítik elő.
Hivatkozások
Csomós I. (2008). A kommunikáció alapjai. Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet.
Detréné Urbán N. (2015). A stressz–rezisztencia és a pszichológiai reziliencia fejlesztésének és fenntartásának szükségessége a védelmi szektorban. PhD értekezés. Nemzeti Közszolgálati Egyetem.
Haller J., Hazafi Z. & Kóródi Gy. (2017). Stressz, kiégés és törvényi szabályozás – Kiégésmegelőzés és stresszmenedzsment a közigazgatásban. Dialóg Campus Kiadó.
Harkai Schiller P. (1944). Bevezetés a lélektanba – A cselekvés elemzése. Pantheon kiadás.
Marosán B. P. (2021). Kontextus és fenomén III. – Az Abszolútum anatómiája. L'Harmattan kiadó.
Restás Á. (2012). A tűzoltásvezetők kényszerhelyzeti döntéshozatala. PhD értekezés. Budapesti Corvinus Egyetem. https://doi.org/10.14267/phd.2013013
Atkinson, R. L., Atkinson, R. C., Smith, E. E., Bem, D. J. & Nolen-Hoeksema, S. (1999). Pszichológia. Osiris kiadó.
Sasfy Gy. Z. (2018). Konfliktuskezelés, stresszkezelés. Dialóg Campus Kiadó.
Selye, J. (1965). The Stress of Life. McGraw-Hill Education - Europe.
Völgyi Z. (2018). Stressz-Harci stressz. Hadtudományi szemle, 11(1), 270–286. http://dx.doi.org/10.32563/hsz.2019.3.9
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Copyright (c) 2024 Belügyi Szemle